1395/6/9 سه‌شنبه

نخستین جشنواره خیرین کتابخانه ساز استان کردستان برگزار شد

نخستین جشنواره خیرین کتابخانه ساز استان کردستان با حضور جمعی از مسئولان، خیرین و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در سنندج برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با تاکید بر اینکه کتاب و کتابخوانی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: با توجه به سند چشم‌انداز بیست ساله در سال 1404 باید به ازای هر نفر چهار جلد کتاب وجود داشته باشد این درحالیست که هم‌اکنون به ازای هر نفر نیم جلد کتاب وجود دارد.

اسماعیل احمدی گفت: کتاب از حیث نرم‌افزاری و سخت‌افزاری سابقه درخشانی در کردستان و در منطقه کردی دارد و افرادی در طول تاریخ داریم که در سطح ملی و بین‌المللی توانسته‌اند بدرخشند و خدماتی در حوزه تألیف و ترجمه کتاب نیز ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت ما وضعیت خوبی نیست، بیان کرد: باید زیربنا و فضای کتابخانه‌ توسعه یابند و مشکلات این حوزه برطرف شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان اضافه کرد: در سند چشم‌انداز بیست ساله کشور باید به هشت متر فضای کتابخانه‌ای برسیم در حالیکه اکنون به ازای هر صدنفر یک و نیم متر فضای کتابخانه‌ای داریم.

احمدی یادآور شد: این کمبود سرانه زیربنا تأثیر زیادی در کاهش منابع کتاب دارد و با ارتقای فضای کتابخانه‌ها می‌توان منابع را نیز افزایش داد.

وی افزود: در برنامه توسعه یکی از شاخص‌های رفتار شهروندان حضور در کتابخانه‌هاست و افراد باید از اوقات فراغت خود در خواندن و مطالعه کتاب و یا استفاده از فضای کتابخانه‌ها استفاده ببرند.

احمدی عنوان کرد: توجه به کتاب و کتابخانه‌سازی کاری عمومی و فرابخشی است و تنها به یک ارگان و مجموعه خاص برنمی‌گردد چون اگر یک مجموعه بخواهد در حوزه کتاب فعالیت کند، توفیق زیادی در این زمینه حاصل نمی‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان اضافه کرد: بیش از همه چیز در حال حاضر کتاب به همت خیرین و مروجین کتاب در سطح جامعه نیازمند است.

امام جمعه مسجد قبا سنندج نیز در این جشنواره با اشاره به اهمیت علم و دانش و فراگیری علم گفت: توجه به علم و دانش در کنار توجه به دین معنا می‌یابد.

ماموستا خلیل آدابی اظهار کرد: در هر کتابخانه، دانشگاه و مدرسه‌ای که علم آموزش داده می‌شود لازم است مباحث دینی نیز آموزش یابد.

وی با اشاره به اینکه مردم باید به کتاب خواندن و سپس ادای فرائض دینی نیز تشویق شوند، افزود: قرآن کتابی است انسان‌ساز و کامل و همه ما باید پیرو این کتاب الهی باشیم و دستورات آن را اجرا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: جامعه ما به مسائل دینی نیاز دارد و هیچ علمی بدون دین ارزشمند نخواهد بود.

امام جمعه مسجد قبای شهرستان سنندج بیان کرد: انسان باید صاحب فکر و اندیشه باشد و به آنچه که خداوند متعال در این جهان آفریده بیندیشد و با آگاهی کامل خداشناسی را مدنظر قرار دهد.

ماموستا آدابی اضافه کرد: خداوند متعال راه بهشت را برای انسان‌هایی که به دین توجه ویژه دارند آسان و هموار کرده است و اگر قومی جمع شوند و کلام خدا را بخوانند و به همدیگر نیز آموزش دهند مورد لطف و رحمت خداوند قرار می‌گیرند.

جلال جلالی‌زاده از چهره‌های فرهنگی استان کردستان نیز در این مراسم بیان کرد: آنچه که برای انسان ماندگار بوده، باقیات‌الصالحات است و هیچ چیزی مانند مروجین علم و معرفت برای خود باقیات الصالحات برجای نخواهند گذاشت.

وی بیان کرد: اگر به دنبال احداث کتابخانه و کتابخوانی باشیم در واقع به احیای تمدن بشر کمک کرده‌ایم و باید این مهم را مدنظر قرار دهیم.

وی ترویج فرهنگ گفت‌وگو در جامعه را نیز خواستار شد و گفت: با گفت‌وگو می‌توان جایگاه کتاب و کتابخوانی را در جامعه توسعه و این صدقه جاری را در تمام کشور به ویژه استان کردستان گسترش داد.

رئیس انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان نیز در ادامه این مراسم گفت: خیرین کتابخانه‌ساز می‌توانند علاوه بر کمک‌های مالی کمک‌های فکری و معنوی نیز ارائه دهند چون ایده و فکر افراد نیز می‌تواند در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی موثر واقع شود.

موسی مرادیانی اظهار کرد: امروز متاسفانه بچه‌های ما به سمت فضای مجازی روی آورده‌اند و عنصر اصلی مقابله به این مهم کتاب است.

وی با اشاره به اینکه کتاب یک پدیده مکتوب، علمی، تاریخی و ارزشمند است، بیان کرد: تمام آنچه که انسان‌های فرهیخته زمان حال و گذشته می‌خواهند در کتاب وجود دارد و می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی افزود: باید جوانان را به سمت کتاب خواندن سوق دهیم و از ظرفیت‌های مختلف در این راستا بهره ببریم.

رئیس انجمن خیرین کتابخانه‌ساز کردستان با اشاره به اینکه آشنا کردن فرزندانمان با کتاب و کتاب‌خوانی باید سرلوحه قرار گیرد، افزود: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اصلی است که همه افراد جامعه باید مدنظر قرار دهند.

مرادیانی یادآور شد: خیرین کتابخانه‌ساز می‌توانند علاوه بر کمک‌های مالی کمک‌های فکری و معنوی نیز ارائه دهند و ایده و فکر افراد نیز می‌تواند در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی موثر واقع شود.

وی اضافه کرد: امیدواریم همه ما بتوانیم خدمتگزاران به کتاب و کتابخوانی باشیم و هرآنچه که در توان داریم در این راستا دریغ نکنیم.

در ادامه خیرین حاضر در مراسم کمک‌های نقدی خود را برای ساخت کتابخانه در استان کردستان اهدا کردند.

 
نسخه قابل چاپ
بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.