منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آرشيو اخبار نيكوكاران
اخبار
بازگشت به صفحه اصلي
تاريخ و زمان
جستجو در سايت
خبرنامه
ورود

با همکاری بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) کپورچال به بهره برداری رسید

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، آیین بهره برداری از محل جدید کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) روستای کپورچال بندر انزلی روز گذشته(شنبه13آذر) با حضور زهرا بدن آرا سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، حسن خسته بند نماینده مردم شهرستان بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی، محمد خوارزمی به عنوان معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری انزلی،  منوچهر عاشوری بخشدار مرکزی انزلی، رئیس و اعضای شورای اسلامی و دهیار روستای کپورچال، جمعی از مردم و اصحاب رسانه برگزار شد.

نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) انزلی با بیان اینکه گفتار ما با عمل فرق می کند اظهار کرد: ضعف ما عدم فرهنگ سازی درزمینه کتابخوانی بوده و به کتاب و کتاب خوانی آنگونه که باید ارج و بها ندادیم.

حسن خسته بند گفت: درحالی که پیروزی انقلاب بیشتر با قشر فرهنگی بوده ولی بعد از انقلاب توجه کمتری به مسائل فرهنگی شده اما در خصوص مسائل عمرانی نظیر سدسازی و نیروگاه اقدامات زیادی صورت گرفته است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معطم رهبری بر تهاجم فرهنگی یادآور شد: مسئولیت گرفتن در کتابخانه ها باید همراه عشق باشد و انتخاب مسئول صرفا برای اشتغال زایی جفا به فرهنگ کتابخوانی است.

خسته بند در ادامه ضمن قدردانی از تلاشهای مدیران و دست اندرکاران حوزه کتابخانه های عمومی گیلان به مظلومیت کتابخوانی و سرانه فضای مطالعه اشاره کرد و گفت: اگر شهرداری ها نیم درصد سهم پرداختی خود به کتابخانه ها را بر اساس قانون پرداخت کنند می توان حداقل سالی یک کتابخانه در منطقه ایجاد کرد.

نماینده مردم انزلی به اسراف و ولخرجی های صورت گرفته در کشور اشاره کرد و افزود: پولهای زیادی در کشور هدر می رود اما فرهنگ سازی درخصوص کتاب و کتاب خوانی بسیار ضعیف است.

بدن آرا: کتابخانه یک مکان اجتماعی درخدمت جامعه است

سرپرست کتابخانه های عمومی استان گیلان در مراسم افتتاح کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) کپورچال بندر انزلی، افتتاح کتابخانه را نشان دهنده جایگاه و منزلت مردم جامعه دانست و یادآور شد: کتابخانه یک مکان اجتماعی درخدمت جامعه است و بدون درنظر گرفتن نژاد، سن و قومیت به خدمات رسانی به ایشان می پردازد

زهرا بدن آرا با بیان اینکه امروز تفاوت چندانی بین کسی که خواندن نمی داند و کسی که نمی خواند وجود ندارد، افزود: کسی که نمی خواند نه تنها صاحب اندیشه نیست بلکه بقیه را نیز زیر سول می برد. وی افزود: جایگاه کتابخانه و ارتباطی که با مردم منطقه برقرار می کند تنگاتنگ است  و نقش کتابخانه ها در چند سال اخیر تغییر کرده و علاوه بر امانت دادن کتاب برنامه های فرهنگی نیز برگزار می کند. بدن آرا به کمک های بنیاد قلمچی در اتمام پروژه اشاره کرد و گفت: این پروژه از سال ۹۰ کلنگ خورده و برای ساخت و تجهیز آن ۳ میلیارد ریال هزینه شده که از این مبلغ ۹۲۰ میلیون ریال توسط بنیاد علمی آموزشی قلمچی پرداخت شده است.

 وی در ادامه گفت: از خیرین درخواست می کنیم در بحث احداث و تجهیز کتابخانه ها با توجه به سرانه پایین فضای مطالعه در استان یار و یاور نهاد کتابخانه ها باشند.

سرپرست کتابخانه های عمومی استان گیلان با بیان اینکه در ایران سرانه کتابخوانی برای هر نفر ۲ متر مربع است اظهار کرد: در گیلان این سرانه ۱٫۲ متر مربع بوده که از میانگین کشوری پایین تر است.

بدن‌آرا در پایان با بیان اینکه کتابخانه روستا کپورچال مجهز به نرم‌افزار سامان و اینترنت wifi است، متذکر شد: برای رشد و تجهیز این کتابخانه باید تلاش فرهنگی صورت گیرد و نیازمند همت و کمک همگان هستیم.

در این مراسم همچنین میثم بابایی سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندر انزلی با بیان اینکه از نظر متراژ کتابخانه کپورچال بزرگ‌ترین کتابخانه روستاهای غرب شهرستان بندرانزلی است، افزود: مساحت کلی این مجموعه ۷۰۶ متر و زیربنا ساختمان کتابخانه ۱۵۰ متر است.

گفتنی است کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) روستای کپورچال که پیش از این بصورت موقت در ساختمان بخشداری این روستا مستقر شده بود با انتقال به مکان دائمی خود به بخشهای ویژه مطالعه کودکان، امانت، سالن مطالعه، مخزن کتابهای مرجع، نشریات و نمازخانه تجهیز و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.