/portal/picture/?82029/lib_menu1
خيرين
بازگشت به صفحه اصلي
1387/11/26 شنبه

سرگذشت كوتاه تعدادي از خيرين   

 

زنده‌ياد شرفا شرفايي 

زنده‌ياد شرفا شرفايي متولد 1300شمسي, اهل جناح وداراي تحصيلات مكتبي بوده اند . ايشان به كتاب و كتابخواني علاقه وافري داشته و در منزل خود كتابخانه شخصي بزرگي با منابع گوناگون ايجاد كرده بود .ايشان همچنين 2جلدكتاب سفرنامه و خاطرات را به رشته تحرير درآورده‌اند . از اقدامات خداپسندانه ديگر وي بجز ساخت كتابخانه مي توان به احدث ونوسازي چند باب مدرسه و مسجد اشاره نمود . وي در بهمن ماه 83 به ديدار حق شتافت و درزادگاهش به خاك سپرده شد .
                                   

             

محمدعلي كريم پور فرد

در سال 1336 در شهرستان بيرجند متولد شده و در بازار بيرجند مشغول به كسب مي باشند . ايشان  مؤسس صندوق قرض الحسنه امام علي (ع) و مؤسسه خيريه رسول ا... و هيئت ابوالفضلي بيرجند مي باشند. از جمله اقدامات نيكوكارانه ايشان احداث يك باب كتابخانه در سجادشهر بيرجند مي ‌باشد . همچنين در كاظميه بيرجند نيز يك باب كتابخانه در حال ساخت دارند.

                                           

 

زنده‌ياد حاج احمدمهدوي

حاج احمدمهدوي در سال 1297در زنجان متولد شد. و در اين شهر به تحصيل پرداخت  .وي  پس از دوره سربازي به تهران رفت وبا داير نمودن يك باب مغازه به كسب وكار پرداخت. حاج احمد مهدوي در سال 1328 براي تجارت عازم دبي شد. وي در حيات پربركت خويش اقدام به احداث درمانگاه شماره 9 زنجان در فضاي 1000مترمربع ، اورژانس ، آزمايشگاه، درمانگاه تخصصي بيمارستان  شهيد بهشتي در فضاي 3200مترمربع ، دانشكده علوم پزشكي زنجان در فضاي 12000مترمربع ، مشاركت در ساخت دانشگاه پيام نور زنجان ، كمك به احداث مركز سالمندان كهريزك تهران ، كمك به احداث مركز درماني علوي تهران نموده است. وي در سال 1365 به ايران بازگشت و در سال 1375 بدرود حيات گفت. در ادامه فعاليت هاي عام المنفعه فرزندان  آن زنده‌ياد اقدام به احداث يك باب هنرستان در فضاي 3200 مترمربع احداث كتابخانه دانش آموزي در شهر زنجان نموده اند. فرزندان آن زنده‌ياد نيز يك باب كتابخانه عمومي در فضاي 1440 مترمربع در شهرك آزادگان زنجان در حال احداث دارند كه اين كتابخانه در آينده نزديك به بهره برداري كامل خواهد رسيد.

 
                      

دكترمهين حصيبي

دكتر حصيبي در سال 1315 در اراك متولد شد. تحصيلات خود را تا ديپلم در ايران و سپس براي دريافت مدرك پزشكي در رشتة‌ عمومي به آمريكا سفر كرد و در آنجا موفق به دريافت مدرك تخصص در رشتة‌ روانپزشكي شد.  همواره فكر تأسيس كتابخانه در شهر اراك در ذهنش بود تا بالاخره در سال 1382 به اين آرزوي خود جامة‌عمل پوشاند. او شاگرد استاد ابراهيم دهگان بود. البته اين واقف در سالهاي اخير «7» دبستان در روستاهاي جنوب خراسان با عنوان سپاس نيز احداث نموده است.

 

                                    


دكتر محمد جوادي محمدآبادي

ايشان در15اسفند1322درمحمدآباديزدمتولدشدمدرك كارشناسي خودرا ازدانشگاه اصفهان گرفت وكارشناسي ارشدراازدانشگاهبزانسون فرانسه اخذ نمود  و در ادامه تحصيلات عاليه خود مدرك دكترا را ازدانشگاه ويسكانسين آمريكا گرفت وي درحال حاضر علاوه برتدريس در كالجهاي آمريكابه امرمديريت مستغلات مشغول است . از اقدامات خيرخواهانه ايشان مي‌توان به كمكهاي مالي براي احداث كتابخانه عمومي و همچنين جهت ساخت مدرسه اي دريزداشاره نمود .

 

غلامرضا فرزين گل

ايشان در شهر بيرجند مشغول فعاليت هستند. از شهريور 1380 تا كنون با ساير همكاران و خيرين محترم 232 مدرسه احداث نموده اند . از جمله كارهاي خيرخواهانه ديگر ايشان مي‌توان به احداث يك باب كتابخانه عمومي در روستاي گل ( دهستان براكوه) ، احداث يك خوابگاه شبانه روزي با ظرفيت 85 نفر در گل  يك كودكستان ويك باب مهد كودك به نام مادر ايشان ( عذرا فرزين) در گل و يك كودكستان در خيابان طالقاني  طالقاني 10 به نام فرزندشان فردين فرزين اشاره نمود.

 
                                    

احمد بداغي

احمد بداغي متولد 1313 ابهر ازشهرستانهاي تابعه استان زنجان است. وي در سال 1333 در رشته‌ي زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه تهران فارغ التحصيل گرديد و به استخدام آموزش و پرورش درآمد.او در مدت 32 سال خدمت در سمت هاي دبير و معاون در امور عام المنفعه به ويژه در مدرسه سازي نيز نقش موثري ايفا نمود. او همچنين در تاسيس و راه اندازي دانشگاه پيام نور ابهر نقش مهمي داشته به نحوي كه اكنون يكي از اعضاي هيات موسس اين دانشگاه به شمار مي رود.او در جهت تجديد بناي مسجد سادات و ساخت كتابخانه‌ي اهدايي الزهراء و افزايش مساحت آن و خريد يا تشويق به اهداء زمين هاي اطراف مسجد، تلاش هاي موثري از خود نشان داد.بداغي هم اكنون مشغول ساخت درمانگاه اين مسجد است كه زمين آن توسط شخصي به نام حسين قلي خاني اهداء گرديده است.گفتني است شهرستان ابهر داراي 12 كتابخانه مي باشد كه كتابخانه‌ي الزهراء در مساحتي بالغ بر 320 مترمربع در زيرزمين مسجد سادات واقع گرديده و توسط مديريت امور كتابخانه هاي عمومي استان مجهز به تجهيزات كتابخانه اي شده است.اين كتابخانه با بيش از 2622 كتاب و 507نفر عضو هم اكنون يكي از مهم ترين كتابخانه هاي شهر ابهر محسوب مي شود.  

 
                

زنده‌ياد رجب مصلحيان

زنده‌ياد رجب مصلحيان فرزند نوروز در سال 1295 شمسي در كازرون به دنيا آمد وي از اوان جواني به كار تجارت پرداخت ايشان سفرهاي متعددي به اروپا،ژاپن و ساير كشورهاي جهان نمودند و تجارب فراواني در زمينه امور اقتصادي به ويژه در امر صادرات اندوختند ايشان همواره به مردم و كشور خويش عشق مي ورزيد و كمك به محرومان و نيازمندان را از وظايف خود مي دانست اعتلاي نام ايران توسط جوانان و دانش آموزان كشور از آرزوهاي ديرينه او بود بدين سان در امر كتابخانه سازي و مدرسه سازي و كمك به دانشگاه ها عنايت ويژه داشت احداث و وقف چندين مدرسه،حسينيه، مركز درماني و كتابخانه در شهرهاي بوشهر، شيراز و كازرون از خدمات ارزنده ايشان بوده است. ايشان كتابخانه عمومي فاطمه مصلحيان را در شهر بوشهر و در سال 1375 وقف نمود.

 

زنده‌ياد سيد موسي ابطحي

زنده‌ياد سيد موسي ابطحي در سال 1312هجري شمسي در روستاي خورشهاب (روستايي از دهستان ساحلي شهرستان تنگستان ) متولد شدند با توجه به استعداد وهوش سرشار ايشان در سال 1333هجري شمسي روانه نجف اشرف جهت تحصيل علوم ديني شدندو درسال 1350به منطقه دشتي بازگشتند ودر سال 1355مدرسه علميه سفيران هدايت تاسيس كردند ودر سال 1365كتابخانه مهديه را پايه گذاري  كردند ايشان تسلط كافي بر علوم ديني داشتند واز ذوق و قريحه شاعري برخوردار بودند ايشان در جريان پيروزي انقلاب اسلامي پرچمدار قيام عليه حكومت ستمشاهي بودند .ايشان در سال 1377  دارفاني را وداع گفتند ودر كتابخانه اش در خورموج دفن شدند.

 

زنده ياد حاج شيخ محمد حسين سليماني

زنده‌ياد حاج شيخ محمد حسين سليماني از علما و روحانيون بزرگ شهرستان ديلم مي باشند كه عمر شريف خود را در راه تبليغ مسائل شرعي و رفع مشكلات مردم صرف نمودند . ايشان همواره در امور خير و عام المنفعه پيشگام بوده اند از جمله:وقف ساختمان منزل مسكوني خود جهت امور خيريه كه توسط ورثه آن زنده‌ياد به نمايندگي حاج شيخ مرتضي سليماني فرزند ارشد ايشان در سال 1372 با نام مبارك امام جعفر صادق(ع) در اختيار كتابخانه قرار گرفت . همچنين كاشت زمين هاي كشاورزي به منظور استفاده رايگان محرومين از محصولات آن وساخت انبارهاي آب متعدد در دهستان ليراوي و شهر ديلم به منظور تامين آب شرب  از ديگر اقدامات اين خير ارجمن مي باشد

 

حاج مصطفي دشتي

حاج مصطفي دشتي فرزند جمال در سال 1322 در روستاي باغك در خانواده مذهبي و متدين ديده به جهان گشود و پس از فارغ التحصيل شدن از درس   شغل مقدس معامي روي آورد و خود را وقف آموزش و فرهنگ اين استان نمود وي در سال 1374 زميني را براي احداث مهديه روستا در نظر گرفت و قسمتي از اين زمين را به كتابخانه روستا اهداء ، همچنين ساختماني را براي كتابخانه ياد شده  احداث كرد . ايشان هم اكنون بازنشسته آموزش و پرورش مي باشند و در شهر بوشهر ساكن هستند .

 

سيد عبدالله محمدي

سيد عبدالله محمدي فرزند سيد محمد در سال 1338 در روستاي بوالخير در يك خانواده متدين و مذهبي ديده به جهان گشود پدر ايشان يكي از روحانيون بنام و وارسته و قابل احترام عصر خود بودند سيد عبدالله تحصيلات خود را تا پايان دبيرستان ادامه داده و بعد از آن به تجارت روي آوردند . بنابر احساس نياز روستا در سال 1381 با همكاري غلامحسين محمدي و همياري مردم روستا به فكر احداث يك كتابخانه افتادند و در سال 1382 يك كتابخانه عمومي در روستا تاسيس و اهداء كردند .

 

تاريخ و زمان
سه‌شنبه 1 فروردین 1402

نشانی: تهران،خیابان زرتشت غربی،خیابان شهید نوری(کامبیز)،کوچه شهید طباطبایی رفیعی،پلاک18،طبقه3،تلفن تماس : 88951496
« کلیه حقوق مادی و معنوی برای نهاد کتابخانه های عمومی کشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.nikookaran.ir. All rights reserved.