1395/6/10 چهارشنبه

همزمان با هفته دولت در شهرستان قاینات افتتاح شد؛

شصت و هفتمین کتابخانه عمومی استان خراسان جنوبی

کتابخانه عمومی «فردوسی» روستای اسفِشادِ شهرستان قاینات، دوشنبه 8 شهریور ماه سال جاری، همزمان با آخرین روز از هفته دولت با حضور مدیرکل مشارکتهای نهاد کتابخانه عمومی کشور، افتتاح شد.

 

مدیرکل مشارکتهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این مراسم گفت: اولویت نهاد کتابخانه ها، مناطق محروم و به ویژه روستاهاست و در این زمینه نیروی انسانی، تجهیزات و امکانات را فراهم می کند.

محسنی با اشاره به اینکه معمولاً جذب نیرو در دستگاه های دولتی کار آسانی نیست، افزود: در حال حاضر جذب نیرو برای نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به خصوص در روستاها تسهیل شده و چنانچه مسئولان پای کار باشند، نهاد هم تمام تلاش خود را جهت راه اندازی کتابخانه خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: ساخت کتابخانه و بهره برداری از آن در نهایت برای رسیدن به هدف غایی نهاد کتابخانه های عمومی کشور یعنی مطالعه مفید است تا افراد در رفتارشان تغییرات مثبت ایجاد شود.
وی کتابخانه سازی را به اندازه مدرسه سازی و ساخت مسجد دارای اهمیت خواند و با اشاره به تأسیس انجمن خیرین کتابخانه ساز در کشور گفت: باید خیرین را به سمت ساخت کتابخانه سوق داد.

محسنی ادامه داد: مطابق افق 1404 باید به ازای هر 100 نفر، 8 مترمربع فضای کتابخانه ای ایجاد شود که در حال حاضر این رقم 3 متر مربع می باشد و همچنین مطابق این چشم انداز، بایستی تا 9 سال آینده 35 درصد مردم عضو کتابخانه های عمومی شوند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی نیز در این مراسم گفت: فرمانداری شهرستان قاینات در حوزه فرهنگ بسیار وقت و هزینه صرف کرده است و بیشترین سهم تملک و دارایی اداره کل کتابخانه ها در سطح استان مربوط به شهرستان قاینات است.

رضایی افزود: امروز شصت و هفتمین کتابخانه عمومی در استان خراسان جنوبی افتتاح شد که شانزدهمین کتابخانه روستایی استان و پانزدهمین کتابخانه عمومی شهرستان قاینات می باشد.

وی ادامه داد: کتابخانه عمومی فردوسیِ روستای اسفشاد به مساحت 200 و زیربنای حدود 140 مترمربع و 1500 جلد کتاب، با هزینه ای بالغ بر 380 میلیون ریال با همکاری دهیاری، تعمیر، تجهیز و راه اندازی شده است که از این مبلغ 310 میلیون ریال توسط اداره کل کتابخانه ها و 70 میلیون ریال از سوی دهیاری روستای اسفشاد هزینه شده است.

به گفته وی نیروی به کار گرفته شده در این کتابخانه، از دانش آموختگان رشته کتابداری است.
رضایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 5 پروژه شامل دو کتابخانه روستایی و 3 کتابخانه شهری توسط اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی در شهرستان قاینات در حال ساخت می باشد.

فرماندار شهرستان قاینات نیز در مراسم افتتاح کتابخانه عمومی فردوسی روستای اسفشاد، ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت مقام شامخ شهیدان رجایی و باهنر گفت: دولت تدبیر و امید، مصداق عملی دولت رجایی است و آن نظام مردم سالاری است.

دکتر کهن ترابی با اشاره به راه اندازی خانه فرهنگ در آینده ای نزدیک در شهرستان قاینات افزود: امیدواریم با راه اندازی این مکان، فرهنگ مطالعه،کتاب و کتابخوانی نیز بیش از پیش رواج یابد.

وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر به مدد شوراها و دهیاری ها شاهد یک تحول فرهنگی در بخش مرکزی بودیم که راه اندازی دو کتابخانه عمومی «خاتم الانبیایِ روستای محمدآباد علم» و «فردوسیِ روستای اسفشاد» شاهد این ادعاست.

وی تأکید کرد: چنانچه می خواهیم شاهد افتتاح پروژه هایی در آینده باشیم، بایستی قبل از کلنگ زنی ها از تخصیص اعتبار اطمینان حاصل کنیم.

 
نسخه قابل چاپ
بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.