اخبار
سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس خبر داد؛برگزاری جلسات انجمن خیرین کتابخانه‌ساز فارس در شهرستان‌ها

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس از برگزاری جلسات انجمن خیرین کتابخانه‌ساز در شهرستان ها خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس، سومین جلسه انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان فارس با محوریت حمایت هرچه بیشتر پنجمین شورای اسلامی شهر شیراز از اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و انجمن خیرین کتابخانه‌ساز فارس و همکاری کتابخانه مدرسه علمیه امام عصر(عج) شیراز با مجموعه کتابخانه‌های عمومی برگزار شد.

 در این نشست اعضای انجمن خیرین کتابخانه‌ساز فارس، دکتر محمدجعفر محلاتی، استاد دانشگاه ابرلین آمریکا و نماینده سابق ایران در سازمان ملل و سیروس پاک‌فطرت، منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر حضور داشتند.

روح‌الله منوچهری، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس در ابتدای این نشست، با تشریح مصوبات پیشین جلسات انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان فارس از برنامه‌ریزی برای برگزاری جلسات انجمن با حضور خیران در شهرستان‌های مختلف خبر داد و گفت: با رایزنی‌هایی که با انجمن خیرین و رؤسای ادارات شهرستان‌ها انجام شد، تا پایان سال چندین جلسه به صورت شهرستانی با حضور اعضای انجمن و نیک‌اندیشان فرهنگ‌دوست در شهرستان‌ها برگزار می شود؛ این امر به یقین در حمایت خیرین از کتاب و کتابخوانی و ارتقای سطح کتابخانه‌های استان مؤثر خواهد بود.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس در خصوص نحوه تعامل با  کتابخانه مدرسه علمیه امام عصر(عج) تصریح کرد: براساس قانون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه‌ها می‌توانند به سه شیوه نهادی، مشارکتی یا مستقل با اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همکاری داشته باشند و باید با بررسی همه‌جانبه مشخص کرد که در خصوص کتابخانه تخصصی مدرسه علمیه امام عصر(عج) کدام شیوه مناسب‌تر خواهد بود.

دکتر محمدجعفر محلاتی نیز در این نشست با بیان اینکه ترویج فرهنگ کتابخوانی ملزوماتی دارد، اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما سرانه مطالعه بسیار کمتر از سایر کشورهاست؛ این در حالی است که ترغیب‌ جوانان به مطالعه به ملزوماتی نیاز دارد که گام اول آن، ایجاد فضای کتابخانه‌ای مناسب و دلپذیرکردن کتابخانه‌های موجود است.

استاد دانشگاه ابرلین آمریکا تصریح کرد: به‌روز بودن کتابخانه‌ها و دلپذیر بودن فضای کتابخانه‌ای، دو رکن مورد توجه در کتابخانه‌های جهان است و کتابخانه‌های ایران نیز باید به این اصول اهتمام جدی داشته ‌باشند؛ زیرا کتابخانه تنها مخزن کتاب نیست.

وی با تأکید بر اینکه شیراز شایسته بهترین کتابخانه‌های عمومی است، افزود: شیراز نه تنها در ایران بلکه در جهان هویت خاصی دارد و همواره به‌عنوان دارالعلم و پایتخت فرهنگی ایران شناخته می‌شود؛ در صدد هستیم که به‌زودی این شهر تاریخی، پایتخت صلح جهان اسلام شود؛ بر این اساس شایسته است که شیراز بهترین کتابخانه‌ها را داشته باشد.

دکتر محلاتی در ادامه با اشاره به کتابخانه تخصصی مدرسه علمیه امام عصر(ج) بیان کرد: این کتابخانه گنجینه ارزشمندی در حوزه دین، ادبیات و تاریخ است اما نیاز به رسیدگی بیشتر دارد. در حال حاضر کتابخانه به سیستم اطفای حریق مجهز نیست. همچنین مخزن نسخ خطی ارزشمند این کتابخانه نیز شرایط خوبی ندارد و نسخ خطی موجود، به آسیب‌شناسی و آفت‌زدایی نیاز دارند. در حال حاضر تلاش بر این است که فضای کتابخانه را گسترش دهیم که در این صورت به قفسه‌های بیشتر و ساماندهی کتابخانه‌ نیاز داریم و امیدواریم اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس بتواند در این زمینه به ما کمک کند.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام محمد برکت، مدیر مدرسه علمیه امام عصر (عج) شیراز با اشاره به اینکه کتابخانه تخصصی این مدرسه، براساس حسن سلیقه و دغدغه مرحوم آیت‌الله محلاتی تشکیل شد، عنوان کرد: این کتابخانه علاوه بر کتاب‌های کمیاب مرحوم محلاتی، شامل کتابخانه‌های شخصی بسیاری از علما و نویسندگان شیرازی است که آیت‌الله محلاتی به‌منظور جلوگیری از پراکنده شدن این کتاب‌ها آن‌ها را خریداری و تجمیع کرده است. این کتابخانه شامل کتاب‌های مرجع در زمینه معارف اسلامی، ادبیات فارسی و عرب و تاریخ ایران و اسلام است؛ ۳۵هزار نسخه کتاب چاپی، ۳ هزار کتاب چاپ سنگی  و هزار نسخه خطی در این کتابخانه وجود دارد. در حال حاضر مدرسه علمیه، محیطی آموزشی است اما می‌توان با همکاری بیشتر زمینه حضور دانشجویان و علاقه‌مندان  در این کتابخانه را فراهم کرد.

علی نویدگویی، رئیس هیئت مدیره انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان فارس در ادامه این نشست، ضمن اشاره به شخصیت فرهیخته مرحوم آیت‌الله محلاتی، به کتابخانه تخصصی این عالم بزرگ اشاره و عنوان کرد: مرحوم محلاتی سلیقه خاصی در تهیه کتاب‌ها داشتند و ساختمان کتابخانه نیز از نظر معماری در نوع خود بی‌نظیر است؛ به‌طوریکه می‌توان گفت پس از کتابخانه تخصصی آیت‌الله مرعشی، کتابخانه مدرسه علمیه امام عصر(عج) یک کتابخانه تخصصی، باشکوه و فاخر است. انجمن خیرین کتابخانه‌ساز و مجموعه کتابخانه‌های عمومی فارس در زمینه حفظ و پویایی این میراث گرانقدر شیراز، همکاری‌های لازم را خواهند داشت.

پروفسور عزت‌الله رئیسی، عضو انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان فارس نیز در ادامه این گردهمایی با تأکید برلزوم سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ، تصریح کرد: شورای شهر باید برای ساخت یک کتابخانه و مرکز فرهنگی به عنوان نشانی برای این شهر، اهتمام ویژه داشته باشد.

سیروس پاک فطرت، منتخب پنجمین دوره شورای سلامی شهر شیراز نیز در این نشست اظهار داشت: شورای پنجم با رویکردی کاملاَ فرهنگی، به امر کتاب و کتابخوانی اهتمام ویژه‌ای دارد؛ از این‌رو تعامل و همکاری شورا با مجموعه کتابخانه‌ها و انجمن خیرین کتابخانه‌ساز فارس مطلوب خواهد بود. چنانچه نیم درصد کتابخانه‌های عمومی به صورت کامل و منظم پرداخت شود، کمک بزرگی به بحث کتاب و کتابخوانی این شهر خواهد بود که این مهم را با جدیت دنبال خواهیم کرد.